(Carl) ZEISS wchodzi w VR z adapterem VR One

Autor:
ZEISS-VR-ONE-mobile

Z każdym miesiącem rośnie liczba firm zainteresowanych technologią VR. Tym razem padło na międzynarodowego lidera w dziedzinie optyki. Marki ZEISS, bo o niej mowa, raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Z racji profilu jej działalności, powiązanie z goglami VR również nie powinno nikogo zdziwić. Okazuje się jednak, że nie chodzi o same soczewki, a cały adapter wirtualnej rzeczywistości współpracujący ze smartfonami.

W skrócie o samym projekcie VR ONE

Z założenia jest to standardowy adapter VR, niewiele różniący się od innych podobnych pomysłów typu Gear VR, czy nawet polskiego projektu Cmoar. Według zapowiedzi, główną przewagą VR ONE ma być niska cena (99USD+szufladka na smartfon 10USD), za produkt znanej marki, a także pomysł na współpracę z wieloma modelami smartfonów. Tym samym jednorazowy zakup adaptera, pozwoli nam na użycie go również w przyszłości, gdy zmienimy nasze urządzenie przenośne.

Czy jest sens?

Jeżeli tak, to właśnie teraz. Na rynku póki co głośno jedynie o Gear VR, który ma współpracować tylko z dość dużym urządzeniem Samsunga – Galaxy Note 4. Dlaczego więc nie skorzystać z luki, gdzie do oglądania materiałów VR można skorzystać z urządzeń przenośnych innych producentów, lub o innych parametrach. Tym bardziej, że tego typu konstrukcja w przypadku „smartfonowego VR” powinna wystarczyć na lata. Co prawda pojawiło się już trochę firm, oferujących podobne rozwiązania, jednak są to głównie mali gracze, z którymi ZAISS może wygrać bez problemu na starcie.

Ostatecznie to również dobry zabieg marketingowy. Wirtualna rzeczywistość jest na topie i będzie jeszcze bardziej popularna. Myślę że nierzadko będziemy wspominać tych „pierwszych”, którzy odważyli się wejść w tę technologię. Natomiast ryzyko niepowodzenia w przypadku produktu firmy ZEISS jest niewielkie, a nawet jeżeli, to bez problemu do przełknięcia finansowo dla takiej korporacji. W najgorszym wypadku skończy się na wyprodukowaniu małej partii stosunkowo taniego VR ONE, jednocześnie przy dużym szumie medialnym.

Kategorie:
Bez kategorii · Mobile VR
Shares