Facebook kupuje Oculus`a za 2 miliardy USD – opinie podzielone

Autor:
oculus-facebook-vr

Kilka godzin temu świat VR obiegła wiadomość o tym, że Facebook otrzymał zielone światło na zakup marki Oculus. Cena o jakiej mowa to 2 miliardy dolarów, w tym 400 milionów w gotówce, pozostała kwota w postaci akcji. Wydaje się to stosunkowo mało patrząc na to, że twórcy aplikacji SnapChat pół roku temu usłyszeli o 3 miliardach. Natomiast WhatsApp w zeszłym miesiącu zostało sprzedane po cenie 19 miliardów.

Czy gogle zmienią nazwę?
Nie, Oculus nadal pozostanie „niezależną” firmą, działającą pod własną nazwą. Wejście pod skrzydła Facebook`a pozwoli jednak teoretycznie rozwinąć projekt. [Pytanie tylko czy na tyle, by w końcu zainwestować w zamówienie dedykowanych wyświetlaczy, zamiast tych znanych ze smartfonów. 😉 – dop. Redakcja]. Mark w swoim oficjalnym stanowisku mówi, że w pierwszej kolejności Oculus stworzy produkt pod rynek gier. Jednak w dalszej przyszłości widzi w tym zastosowanie społecznościowe. I to nie tylko wirtualne spotkania ze znajomymi, ale również wirtualne szkoły, czy wizyty u terapeuty.

Jedni się cieszą inni smucą…
Pod słowami Marka, powstało wiele pozytywnych opinii i zachwytów, głównie ze strony osób, które do tej pory specjalnie nie przywiązywały uwagi do projektu. Wiele osób widzi w tym, możliwość na spotkanie znajomych w zupełnie nowych okolicznościach. Niestety społeczność, która już od czasów akcji na Kickstarterze zainwestowała swoje dolary, wydaje się nie być zadowolona. Praktycznie na każdej stronie słychać wyzwiska od „sprzedawczyków”, czy „oszustów”. Pojawiły się też porównania Marka Zuckerberga do rozkapryszonego nastolatka, który kolejno kupuje sobie „zabawki”. Największe obawy pojawiły się jednak co do niezależności samego projektu. Czy scena nie zostanie ograniczona oraz czy Facebook nie nałoży dziwnych restrykcji dla końcowych użytkowników. Tym samym znów zagrzebując na lata, dopiero co odradzającą się technologię VR.

Co dalej?
Niestety, ciężko cokolwiek w tym momencie powiedzieć. Z jednej strony wsparcie ze strony tak dużej firmy wydaje się krokiem naprzód, otwierającym nowe możliwości i szybszy rozwój. Z drugiej, projekt ten od początku tworzyła społeczność mieszcząca się nie tylko w siedzibie Oculusa. Społeczność, która w tym momencie dostaje pstryczka w nos, ponieważ wszystko co robili z własnej inicjatywy, zostało teraz sprzedane. Pytanie, jak będą wyglądały dalsze nastawienia co do projektu. Jak też zareagują na ten ruch inne marki. Jeszcze niedawno chociażby Steam wycofał się z rozwoju własnych gogli VR na rzecz Oculusa, również Sony pozostawało w bardzo dobrych stosunkach z firmą.

Życie pokaże na ile ten ruch okazał się istotny. Według mnie powinno wyjść dobrze i przyspieszyć wprowadzenie wirtualnej rzeczywistości pod strzechy naszych domów. Choć zawsze byłem optymistą. 😉

Tagi:
· · ·
Shares