Zaskakująca popularność przedsprzedaży gogli VR?

Autor:
oculus-vive-psvr

Rok 2016 przez wielu jest określany początkiem wirtualnej rzeczywistości w wydaniu konsumenckim. I mimo głosów sceptyków, że to jeszcze za wcześnie, czy za drogo, wszystko wskazuje na to, że rynek przyjął to zupełnie inaczej. Poniżej krótkie zestawienie przedsprzedaży gogli VR wiodących producentów oraz w jaki sposób wyglądały pierwsze chwile po udostępnieniu możliwości składania zamówień.

Oculus Rift

oculus-vr-cv1Była to pierwsza premiera wśród konsumenckich modeli gogli VR. Początek wysyłki zaplanowany jest na 28 marca. Jednak już po niespełna 5 minutach od uruchomienia przedsprzedaży, nie było mowy o możliwości rezerwacji gogli w tym terminie. Po kolejnych 30 minutach został wyczerpany już zapas kwietniowy. Natomiast osoby, które na spokojnie podeszły do wydarzenia, jeszcze przez kilka godzin mogły zapisać się na listę osób oczekujących swoich gogli w maju. Ostatecznie po dwóch dniach sytuacja z zamówieniami w przedsprzedaży zatrzymała się na terminie – lipiec 2016.

Mimo że oficjalne źródła nie podają jeszcze ostatecznej liczby zamówień, nieoficjalne wyliczenia oscylują nawet w okolicy 200 tysięcy urządzeń i to przy zamówieniach wyłącznie ze strony producenta. Zakładając poprawność tych wyliczeń, wynik byłby imponujący w porównaniu do wszystkich sprzedanych sztuk deweloperskiej wersji gogli DK2 (118 930)

HTC Vive (SteamVR)

htc-vive-kontrolerW tym wypadku mamy do czynienia z najdroższą odsłona gogli VR, jednak zawierającą w zestawie bezprzewodowe kontrolery ruchu, których odpowiednik w przypadku Oculusa ma pojawić się dopiero w drugiej połowie roku. Mimo ceny przekraczającej 4000 PLN, zapał entuzjastów nie został ostudzony i w wielu regionach (np. USA, UK, Niemcy) po niecałych 10 minutach od rozpoczęcia przedsprzedaży, pierwszy termin dostawy w kwietniu, był już nierealny.

PlayStation VR

ps-vr-bundleO ile jest się posiadaczem konsoli PlayStation 4, jest to najtańsza możliwość przeniesienia się do wirtualnego świata (1769 PLN). Niedawno poznaliśmy cenę oraz przewidywaną datę premiery gogli od Sony. Natomiast wczoraj ruszyła przedsprzedaż urządzenia w Wielkiej Brytanii. Wystarczyło zaledwie 20 minut, by produkt trafił na 1 miejsce sprzedaży w dziale sprzętu oraz gier (Amazon), jak również zniknęła gwarancja dostawy w dniu premiery.

To dopiero początek

Co prawda trudno określić ile zamówień na gogle VR wszystkich firm zostało już złożone, jednak sądząc po zainteresowaniu w przedsprzedaży, już w tej chwili są to liczby, które raczej nastawiają optymistycznie. Choć największy egzamin jest jeszcze przed goglami VR. W momencie, gdy trafią pod dachy pierwszych użytkowników, to właśnie tam mogą liczyć na największą promocję. Jednak, by to się udało, pierwsza wersja konsumencka, będzie musiała zaoferować niesamowite doświadczenia, jak również bogatą bibliotekę aplikacji. Więc o ostatecznym podsumowaniu premiery nowych urządzeń, będziemy mogli mówić dopiero pod koniec tego roku.

Shares